کارشناس ترخیص کالا کیست یا ترخیص کار؟ مطمئنا شما نیز با کلماتی نظیر کارشناس ترخیص کالا، ترخیص کار گمرک و یا حق العملکار گمرک مواجه شده اید که باید بگوییم همگی آن ها در عمل یک معنی و مفهموم را دارا می باشند و به یک شخص اطلاق می گردند. اما این فرد ترخیص کار کیست و چه وظایفی را بر عهده دارد؟ در ادامه مقاله با پاسخ این دو سوال مهم بیشتر آشنا می شویم و خواهیم فهمید که این شخصیت در حیطه فعالیت های گمرکی به انجام چه کارهایی مشغول می باشد. پس در ادامه این مقاله با ما همراه شوید.

ترخیص کار کیست؟

باید بگوییم که ترخیص کالا یکی از مهم ترین مراحل صادرات و واردات کالا به کشور است. این مرحله مستلزم تجربه و دانش کافی در این زمینه تخصصی می باشد. بطور کلی فرآیندهای بازرگانی در کلیه مراحل اعم از صادرات، واردات و ترخیص دارای پیچیدگی‌های خاص خود هستند. که در اینجا نقش ترخیص کار بسیار مهم می گردد. ترخیص کار در تمام مراحل کاری از جمله ورود اطلاعات و الزامات اظهارنامه گمرکی، ارزش گذاری، طبقه بندی کالا، مالیات اعمال شده بر کالاهای وارداتی و همچنین حمل و نقل صحیح کالا دارای اطلاعات و آگاهی بالایی می باشند. همچنین می توانند کلیه این فرآیندها را در مدت زمانی کوتاه تر و با کیفیت بالاتری به انجام برسانند. پس اینگونه می توان بیان کرد که ترخیص کار گمرک شخصیتی است حقیقی یا حقوقی که از طرف صاحب کالا وکالت دارد. تا کلیه کالای وارداتی این شخص را از گمرک به صورت مطمئن تری ترخیص نماید. این فرد با داشتن دانش و مهارت کافی و آگاهی از قوانین و امور تشریفات گمرکی و همچنین پیگیری و حضور مستمر در تجارت بین الملل می تواند در سریع ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه پرداختی کالای مورد نظر را ترخیص نماید.

علت استخدام کارشناس ترخیص کالا

ترخیص کالا از گمرک همانطور که به آن اشاره شد نیازمند رعایت اصول و قوانین خاصی در این زمینه می باشد. می توان گفت در صورت عدم برخورداری از دانش و مهارت کافی می تواند تجار و سازمان ها را با مشکلات مختلفی نظیر طولانی شدن فرآیند ترخیص و صرف هزینه های بالا مواجه نماید و فرآیند ترخیص کالاها از گمرک را به فرآیندی سخت و پیچیده تبدیل سازد. بنابراین برای پیشگیری از پیش آمد و بروز چنین مشکلاتی بهتر است از یک کارشناس ترخیص کالا در این زمینه کمک گرفته شود. کارشناس ترخیص کالا یا ترخیص کار با برخورداری از دانش لازم و تجربه کاری می تواند بهترین کمک برای شما باشد تا فرآیندهای مربوط به ترخیص کالا را بدون هیچگونه مشکلی به پایان برسانید.

لازم بذکر است که طولانی شدن پروسه ترخیص کالاها سبب می گردد که سرمایه شما در این مدت به صورت راکد در انبار گمرک بماند که این اتفاق می تواند ضررهای سنگین مالی را بر شما تحمیل نماید. شما باید در طول این مدت هزینه بیشتری را در خصوص نگهداری کالاهای خود در انبار گمرک پرداخت کنید. همچنین کالای شما از دور رقابتی با رقیبان خود در بازار خارج شده و با دیر رسیدن به دست مشتری خسارت های سنگین تری را برای شما به وجود می آورد. پس اگر در زمینه ترخیص کالا از گمرک، از تجربه و دانش کافی برخوردار نمی باشید بهتر است این فرآیند را به یک فرد کاربلد و ماهر در این زمینه بسپارید تا علاوه بر سرعت بخشیدن به روند پروسه ترخیص، از صرف وقت و هزینه های گزاف جلوگیری بعمل آید.

کارشناس ترخیص کالا

وظایف کارشناس ترخیص کالا

– در درجه اول لازم به ذکر است که یک ترخیص کار خوب باید با علم و تجربه کافی خود، زمان و هزینه ترخیص را به بهترین نحو کاهش داده و با هماهنگی صاحب کالا قبل از ورود کالا به کشور مجوزهای قانونی لازمه را جهت ترخیص کالا اخذ نماید.
– از دیگر وظایف کارشناس ترخیص کالا اخذ مجوز ثبت سفارش واردات کالا می باشد. شایان ذکر است که کالاها قبل از اخذ این مجوز به هیچ عنوان حق ورود به کشور را ندارند و وارد کننده بدون داشتن مجوز ثبت سفارش و کسب آن از مراکز ذیصلاح نمی تواند اقدام به واردات کالا به کشور نماید.
– همچنین کارشناس ترخیص کالا علاوه بر گرفتن مجوز ثبت سفارش باید دیگر مجوزهای لازمه برای واردات و صادرات کالاها را نیز کسب نماید. به عنوان مثال در صورت لزوم کالا به کسب مجوز از سازمان های غذا و دارو، دانشگاه علوم پزشکی، جهاد کشاورزی و اداره دامپزشکی و … باید در اسرع وقت اقدام نماید.
– کارشناس ترخیص کالا باید کاملا مورد اعتماد و امین تجار باشد. به نحوی که افراد متقاضی کارشناس بتوانند در انجام امور محوله خود به آن ها اعتماد نمایند. تا ایشان فرآیند ترخیص کالا را با رعایت انصاف و امانت داری به انجام برساند.
– کارشناس ترخیص کالا باید آشنایی کامل با قوانین ورود کالا به کشور داشته باشد تا هزینه های هنگفتی را متحمل وارد کننده کالا نگرداند. از همین رو یک کارشناس ترخیص کالا باید مشاوره خوبی را قبل از واردات کالا به واردکننده دهد و با انجام به موقع امور ترخیصی کالاها از ضررهای ناشی از خواب بار در گمرک جلوگیری بعمل آورد.

ویژگی کارشناس ترخیص کالا

ویژگی کارشناس ترخیص کالا در این شغل مانند بسیاری از شغل های مهم دیگر دارای اهمیت می باشد که در زیر به آن ها اشاره خواهیم نمود:

  • در درجه اول کارشناس ترخیص کالا یا همان ترخیص کار باید فردی مطمئن و مورد اعتماد باشد.
  • همچنین باید در آزمون های برگزار شده از طرف گمرک کشور نمره قبولی کسب کرده باشد.
  • کارشناس نباید شغل دولتی داشته باشد.
  •  این شخص باید به کلیه قوانین ترخیص، مراحل ترخیص، تعرفه ها و نرخ عوارض آشنایی کامل و جامعی داشته باشد.
  • علاوه بر این باید از سابقه ای درخشان در زمینه انجام فعالیت های بازرگانی برخوردار باشد.

سخن پایانی
در این مقاله به یکی از مهم ترین افراد در زمینه ترخیص کالاها از گمرک پرداختیم و با کارشناس ترخیص کالا و وظایف و ویژگی های ترخص کار آشنا شدیم. شرکت راهبرد تجارت در زمینه فعالیت های ترخیص کالا و همچنین فعالیت های بازرگانی در کنار شما تجار و واردکنندگان کالا می باشد تا خدماتی برای بهبود روند فعالیت و سرعت بخشیدن به کارهای شما را ارائه نماید. شرکت حمل و نقل راهبرد تجارت با سابقه کاری درخشان و تجربه در زمینه ترخیص انواع کالاهای وارداتی و صادراتی، در کنار شما می باشد تا از صرف هزینه های گزاف جلوگیری بعمل آورد.