بیمه حمل و نقل کالا یا بیمه باربری یکی از بیمه نامه هایی می باشد که بین شرکت های حمل و نقل کالا و ارسال کننده کالا امضاء می گردد. براساس این قرارداد رسمی، شرکت های بیمه متعهد می باشند که در قبال دریافت حق بیمه باربری، بار و محموله ارسالی متقاضی را بیمه نموده و در صورت وارد شدن هرگونه صدمه به اموال و همچنین افراد ثالث، کلیه خسارت های وارده را بطور کامل جبران نمایند. این بیمه نامه به این معنا است که اگر در هنگام حمل کالا از مبدا به مقصد مورد نظر، آسیبی به بار وارد گردد شرکت بیمه گر متعهد می باشد هزینه های مرتبط با خسارات وارد شده را جبران کند.

بیمه های حمل و نقل کالا از نظر نوع حمل

 • بیمه حمل و نقل زمینی

بیمه حمل و نقل زمینی یکی از انواع بیمه نامه ها می باشد که به دلیل هزینه پایین این نوع حمل و نقل نسبت به روش های حمل و نقل دیگر، بیشتر مورد استقبال تجار و بازرگانان قرار گرفته است. تجار و بازرگانان نیز برای حفظ سلامت بار خود و کاهش ریسک جابجایی بار و همچنین جلوگیری از ضرر و زیان های احتمالی وارده، اقدام به بیمه کردن کالاهای خود می نمایند. این بیمه، کلیه ضررهای ناشی از حوادث وسایل نقلیه را اعم از آتش سوزی، سرقت، شکستگی بار، تصادف و همچنین عدم تحویل کالا به مقصد را پوشش می دهد.

 • بیمه حمل و نقل هوایی

بیمه حمل و نقل هوایی به کالاهایی تعلق می گیرد که به وسیله هواپیما، بین مبدا و مقصد مورد نظر شما جابجا می شوند. حمل و نقل هوایی یکی از امن ترین و مطمئن ترین روش های جابجایی و انتقال کالا می باشد که به دلیل کم خطر بودن آن، شرکت های بیمه گر برای این نوع از حمل و نقل تخفیفات ویژه ای را در نظر می گیرند.

 • بیمه حمل و نقل دریایی

بیمه حمل و نقل دریایی به وسایل نقلیه دریایی اعم از کشتی های تجاری تعلق می گیرد که نسبت به جابجایی کالاها در دریاها اقدام می نمایند. جابجایی کالاها به وسیله حمل و نقل دریایی از دیرباز دارای مخاطرات بسیاری بوده است. به همین دلیل این نوع بیمه نامه ها در گذشته خطرات ناشی از حملات دزدان دریایی و آتش سوزی را تحت پوشش قرار میداد. اما امروزه علاوه بر این ها کلیه آسیب های تصادفی و غیر تصادفی بر روی سطح دریا را شامل می گردد. از جمله این خطرات مهم دریایی می توان به خسارات ناشی از آتش سوزی و به دریا ریختن اضطراری کالا به منظور نجات کشتی از خطرات و …. اشاره کرد.

تقسیم بندی بیمه حمل و نقل بر اساس منطقه جغرافیایی

بیمه حمل و نقل کالا بر اساس منطقه جغرافیایی به 4 بیمه نامه بیمه حمل و نقل داخلی، بیمه حمل و نقل وارداتی، بیمه حمل و نقل صادراتی و بیمه حمل و نقل ترانزیت تقسیم می گردد که در زیر به توضیح مختصری درباره هر یک می پردازیم.

بیمه حمل و نقل داخلی

این نوع بیمه تابع قوانین و مقررات داخلی کشور بوده و خطرات گوناگونی را تحت پوشش بیمه ای خود قرار می دهد. در قراردادهای بیمه حمل و نقل داخلی کلیه آسیب های ناشی از آتش سوزی، تصادف و واژگونی خودرو مورد بیمه قرار می گیرد. همچنین فرد متقاضی می تواند در قبال پرداخت مبلغی بیشتر از حق بیمه خطرات بیشتری را تحت پوشش بیمه ای خود قرار دهد که این مورد منوط به توافق میان فرد متقاضی با شرکت بیمه گر می باشد.

بیمه حمل و نقل وارداتی

این نوع بیمه انواع بیمه نامه هایی می باشد که مورد استفاده تجار و بازرگانانی است که اقدام به واردات کالاها می نمایند. این نوع بیمه حمل و نقلی شامل بیمه هایی می گردد که مبداء بارگیری کالاهای آن ها یک کشور خارجی و مقصد آن ها کشور ایران است. بیمه حمل و نقل وارداتی از زمان بارگیری کالا در کشوری که تاجر و بازرگانان کالا را از آنجا خریداری نموده شروع و تا انبار بیمه گذار ختم می شود.

بیمه حمل و نقل صادراتی

این بیمه دقیقا برعکس بیمه حمل و نقل وارداتی می باشد که پوشش این نوع بیمه از کشور ایران آغاز شده و تا کشور مقصد ادامه می یابد.

بیمه حمل و نقل ترانزیت

بیمه حمل و نقل ترانزیت برای کالاهایی مورد استفاده قرار می گیرد که بین ایران و یک کشور دیگر به صورت رفت و برگشتی جابجا می گردند. این نوع بیمه یک نوع باربری صادراتی وارداتی است که به مانند سایر بیمه نامه‌ها، خطراتی که در بین راه رفت و برگشت کالا را تهدید می نماید، پوشش می‌دهد.

بیمه حمل و نقل کالا

انواع کلوزهای استاندارد بیمه نامه باربری

انواع کلوزهای استاندارد بیمه نامه باربری به 3 دسته پوشش کلوز C، کلوز B، کلوز A تقسیم می گردد.
پوشش کلوز C
این نوع از پوشش بیمه نامه کلیه خطرات احتمالی آتش سوزی، انفجار، واژگونی یا خارج شدن از مسیر وسیله حمل و نقل زمینی، به گل نشستن کشتی یا شناور، به دریا انداختن کالاها جهت جلوگیری از غرق شدن کشتی، زمين گير شدن، غرق شدن یا واژگونی کشتی، تصادف یا برخورد وسیله حمل و نقل دریایی با هر جسم خارجی و خطراتی از این دست قبیل را شامل می گردد.
پوشش کلوز B
این نوع از پوشش بیمه نامه کلیه خطرات احتمالی زلزله، آتشفشان یا صاعقه، به دریا افتادن کالا از روی عرشه، ورود آب دریا به کشتی و یا محل انبار کالاها، از بین رفتن کالاها در کشتی یا شناور و یا در حین بارگیری یا تخلیه از کشتی یا شناور و همچنین خطراتی از این دست قبیل را شامل می گردد.
پوشش کلوز A
این نوع از پوشش بیمه نامه کامل ترین نوع بیمه نامه ای می باشد که علاوه بر موارد ذکر شده در کلوز C و B شامل خطرات احتمالی طوفان، راهزنان دریایی و سرقت، آسیب عمدی یا تخریب عمدی کالاها از سوی هر شخص متخلف، کلیه خسارت های ناشی از باران و آفتاب و یا کارکنان کشتی، آسیب هایی از قبیل کج شدگی، ضربه خوردن و یا لک برداشتن، خسارات ناشی از کالای مجاور مانند بو گرفتن و ایجاد آلودگی، کسری کالاها و یا عدم تحویل کالا می گردد. اما مهم ترین تفاوت و ویژگی کلوز A نسبت به کلوزهای Bو Cدر این می باشد که بغیر از خساراتی که در بیمه نامه باربری مستثنی شده است را بطور کامل جبران می نماید. اما در کلوزهای Bو C فرد خسارت دیده باید ثابت نماید که کالای بیمه شده وی جزء موارد ذکر شده در قرارداد بیمه می باشد.

مدت زمان اعتبار بیمه نامه حمل و نقل کالا

مدت زمان اعتبار بیمه نامه حمل و نقل کالا از زمان بارگیری کالاها از مبدا شروع شده و تا زمان تخلیه کامل محموله در مقصد مورد نظر می باشد. لازم بذکر است که بیمه گذاران تنها 2 سال از تاریخ صدور بیمه نامه باربری خود مهلت دارند تا اقدام به حمل کالای مورد بیمه شده خود نمایند و پس از تمام شدن این مدت زمان، اعتبار بیمه نامه آن ها از بین خواهد رفت. همچنین بیمه گذاران باید به این نکته دقت داشته باشند که در صورت خارج شدن وسیله نقلیه حمل بار از مسیر اصلی خود، بیمه نامه باربری آن ها بطور کامل فسخ شده و فاقد ارزش می باشد. مدت زمان اعتبار بیمه نامه حمل و نقل کالاها پس از رسیدن به مقصد را در زیر بررسی خواهیم نمود.

 • اعتبار بیمه نامه ترانزیت پس از تخلیه کامل محموله در مقصد نهایی درج شده در بیمه نامه به اتمام می رسد.
 •  مدت زمان اعتبار بیمه نامه حمل و نقل دریایی پس از اتمام 60 روز از تخلیه کامل بار در آخرین بندر به اتمام خواهد رسید.
 •  اعتبار بیمه نامه حمل و نقل هوایی پس از اتمام 30 روز از تخلیه کامل بار در فرودگاه مقصد به اتمام خواهد رسید.
 •  مدت زمان اعتبار بیمه نامه حمل و نقل زمینی پس از اتمام 60 روز پس از تخلیه کامل کالا در انبار گمرک کشور به اتمام خواهد رسید.
  سخن پایانی
  در این مقاله به توضیحی در رابطه با انواع بیمه نامه های حمل و نقل کالا و ویژگی ها و خصوصیات هر یک پرداختیم. شرکت راهبرد تجارت همواره در زمینه فعالیت های تجاری و بازرگانی در حال تلاش می باشد تا بهترین نوع خدمات را به شما عزیزان ارائه نماید. همچنین راهبرد تجارت در زمینه حمل و نقل، کلیه امور ترخیص، بسته بندی و انبار کردن کالاها عهده دار ارائه بهترین خدمات به مشتریان خود، در بالاترین سطح کیفیت می باشد. امیدواریم توانسته باشیم در این راه قدمی هر چند کوچک به جهت کسب رضایت شما تجار و بازرگانان برداشته باشیم و توفیق خدمتی روز افزون را در پناه حق کسب نماییم.