فریت بار چیست؟ کاربرد + مزایا و هزینه

از جمله خدمات حمل و نقل هوایی جهت ارسال خرده بار و بار مسافری

فریت بار

فریت بار و فریت بار مسافری یا همان حمل خرده بار از طریق حمل هوایی از جمله خدماتی است که شرکت راهبرد تجارت به مشتریان خود ارائه می‌دهد. اما برخی افراد با مفهوم و شرایط انجام آن آشنایی ندارند. در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد که فریت بار چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد و هزینه های فرودگاهی مربوط به فریت بار چقدر است.

فریت بار چیست؟

فریت بار (Freight) به معنای حمل و نقل هوایی، زمینی یا دریایی اضافه بار مسافر به اقصی نقاط دنیا گفته می‌شود. اما در کشور ایران فریت بار جهت حمل خرده بار تجاری یا مسافری توسط هواپیما کاربرد دارد. چرا که انجام فریت بار با استفاده از روش حمل و نقل هوایی بسیار مقرون به صرفه تر از دیگر روش های حمل می‌باشد.

هزینه فریت بار معمولا یک سوم هزینه جریمه اضافه بار می‌باشد.

فریت بار اغلب برای مسافران، مهاجران یا دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند کاربرد دارد. این افراد می‌توانند بجای پرداخت هزینه های بسیار جهت اضافه بار برای حمل لوازم ضروری و شخصی خود از روش فریت بار استفاده کنند. در واقع سریع ترین، بهترین و مقرون به صرفه ترین روش برای ارسال اضافه بار مسافران استفاده از فریت بار مسافری می‌باشد. ارسال خرده بار مسافری می‌بایست توسط شرکت حمل و نقل بین المللی معتبر انجام شود چرا که این روش همانند دیگر روش های ارسال دارای ضوابط و قوانین خاص به خود می‌باشد.

لجستیک و مدیریت زنجیره تامین

از دیگر خدماتی که شرکت حمل و نقل بین المللی راهبرد تجارت به صورت کاملا تخصصی ارائه می‌دهد خدمات لجستیک و مدیریت زنجیره تامین است. بنابراین تمامی افرادی که در زمینه صادرات و واردات فعالیت دارند؛ می‌توانند تمامی امورور مربوط به تجارت خود را اعم از دریافت و ارسال، بسته بندی، انبارداری، ترخیص کالا و انجام تمامی امور تشریفات گمرکی خود را به ما بسپارند.
انجام تمامی امور مذکور در سریعترین بازه زمانی ممکن انجام خواهد شد.

انجام بسته بندی، انبارداری و انجام تشریفات گمرکی در فریت بار مسافری

دیگر انواع فریت بار (حمل خرده بار)

همانطور که گفته شد بهترین و ارزان ترین روش جهت حمل خرده بار، فریت بار به صورت هوایی است. اما روش های دیگری نیز برای حمل خرده بار در کشور ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد که به شرح زیر است:

فریت بار زمینی

در این روش بار توسط ترانزیت و به صورت زمینی ارسال خواهد شد. اما استفاده از این روش جهت ارسال بار به خارج از کشور به دلیل هزینه های بالای حمل و کرایه ماشین جهت ارسال، مورد استفاد ه قرار نمی‌گیرد.

فریت بار به صورت ریلی

فریت بار یا حمل خرده بار به روش ریلی، توسط قطار انجام می‎شود که در حال حاضر در کشور ایران استفاده از این روش تنها برای مقاصد داخلی مقدور است.

فریت بار توسط روش دریایی

فریت بار در روش حمل و نقل دریایی به صرفه و اقتصادی نمی‌باشد. چرا که اگر بار شما بالای 200 الی 300 کیلوبار باشد، برای حمل و ارسال آن می‌بایست یک کانتینر به صورت مجزا اجاره کنید و برخی اوقات جهت ارسال از حمل ترکیبی (زمینی-دریایی) استفاده کنید. در این روش علاوه بر صرفه هزینه های سنگین، مدت زمان زیادی تا رسیدن بار به مقصد تلف خواهد شد.

فریت بار دریایی

مراحل انجام فریت بار مسافری

قبل از انجام هر کاری آشنایی با چگونگی روند و مراحل انجام کار بسیار ضروری است. در این قسمت به شرح مراحل فریت بار می‌پردازیم مراحلی که می‌بایست چند روز قبل از پرواز خود انجام دهید:

 • انتخاب شرکت حمل و نقل بین المللی معتبر جهت انجام فریت بار

برخی جهت ارسال خرده بار شرکت هواپیمایی را که با آن سفر می‌کنند انتخاب می‌کنند اما این امر الزامی نیست و بهتر است برای فریت بار مسافری از یک شرکت حمل و نقل کمک بگیرید. و این امر کاملا اختیاری است. شرکت راهبرد تجارت آسمان پارسیان با بیش از 15 سال سابقه در زمینه حمل و نقل، آماده ارائه کلیه خدمات هوایی به صورت Door To Door، فریت بار مســــــــــافری و مهاجرتی، تجاری، انجام صادرات و واردات انواع کالاهای فاسدشـدنی مانند دارو، میوه، گل، تجهیزات پزشـکی، صــنعتی و اقلام ترافیکی است.

انجام صادرات به صورت هوایی ازایران به اقصـــــی نقاط دنیا و واردات کالا از اروپا، آسیا، ترکیه و کانادا و همچنین نماینده مستقیم خطوط هوایی ازجمله امارات،قطــــــر، تـرکیش، لوفتانـزا، ایـرفلوت،فلای دبـی، ایران ایر، ماهان و قشم ایر می‌باشد. جهت مشاوره با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 • بسته بندی اصولی بار فریت

از جمله عواملی که به صحت و سلامت بار شما و کاهش هزینه های تا رسیدن به مقصد کمک می‌کند، بسته بندی اصولی بار است. چرا که بسته بندی مهم ترین فاکتور در حفظ امینت کالا می‌باشد. از جمله خدماتی که شرکت راهبرد تجارت به صورت کاملا تخصصی و اصولی انجام می‌دهد بسته بندی کالاهای تجاری و غیرتجاری ( لوازم شخصی، البسه، ظروف، کیف، کفش) و ساخت انواع کارتن‌های اختصاصی جهت بسته بندی کالاهای خاص (آلات موسیقی، مبلمان، لوازم دکوراسیون و غیره) می‌باشد. کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید، در کوتاه ترین زمان ممکن کالاهای شمارا تحویل گرفته و در محل موردنظر یا انبار اختصاصی شرکت با توجه به نوع کالای شما آن را بسته‌بندی می‌کنند.

بسته بندی لوازم شخصی جهت فریت بار

نکته: انجام بسته بندی اصولی شما را از پرداخت هزینه های بیشتر به ایرلاین مورد نظر یا ریسک باز شدن کالا در گمرک و پرداخت هزینه جهت بسته بندی مجدد، مبرا می‌سازد.

 • انتقال بار به بخش کارگو فرودگاه امام خمینی

پس از انتخاب شرکت حمل و نقل و بسته بندی بار می‌بایست بار را به فرودگاه امام خمینی منتقل و درخواست خود را از طریق مسئول فریت بار جهت ورود بار به محوطه فرودگاه ثبت کنید.

 • تهیه و تکمیل مدارک جهت انجام فریت بار

تهیه، تکمیل و ارائه مدارک یکی از مهم ترین قدم ها برای انجام فریت بار می‌باشد. که کارشناسان ما تمامی اطلاعات لازم را جهت آماده سازی مدارک مربوطه در اختیار شما عزیزان می‌گذارند.

مدارک لازم جهت حمل خرده بار (فریت بار مسافری)

 • پاسپورت و همراه داشتن کپی آن
 • اصل شناسنامه به همراه کپی
 • بلیط پرواز
 • پکینگ لیست

انجام تشریفات گمرکی و صدور بارنامه

پس از انتقال به فرودگاه، انجام بازرسی های لازم و اخذ مجوزهای لازم ( اخذ مجوز در صورت نیاز که با توجه به ماهیت بار و قوانین کشور مقصد صورت می‌گیرد)، گمرک بر اساس وزن، تعداد و ماهیت بار، مجوزی (پته سبز رنگ) صادر می‌کند که شرکت حمل و نقل براساس آن ، بارنامه و تگ (برچسب) صادر می‌کند.

بارنامه فریت بار

داخل بارنامه تمامی اطلاعات مسافر مانند شماره تلفن و آدرس درج شده است. به همراه بارنامه یک تگ (برچسب) که یک کد 11 رقمی روی آن ثبت شده است؛ می‌باشد. 3 رقم آخر این کد، کد مربوط به شرکت هواپیمایی است که به روی بار چسبانده می‌شود. با وجود این برچسب به راحتی نوع بار، مبدا، مقصد و همچنین تعداد بسته ها مشخص می‌شود. به همین دلیل شناسایی بار بسیار راحت بوده و موجب می‌شود حین حمل و نقل هیچ مشکلی پیش نیاید. این برچسب توسط دایره فریت فرودگاه روی کالا چسبانده می‌شود.

 • تحویل بار به خطوط هوایی

پس از انجام تمامی امور و مراحل فوق، شرکت حمل و نقل موظف است که بهترین الاین را جهت فریت بار انتخاب و بار را به آن ها تحویل دهد.

 • پیگیری و پشتیبانی آنلاین فریت بار

پس از تحویل و بارگیری بار توسط لاین مورد نظر، شما می‌توانید وضعیت بار خود را به صورت آنلاین تا رسیدن به مقصد پیگیری کنید.

نکات مهم در فریت بار مسافری

اگر قصد انجام فریت جهت ارسال بار خود را دارید به نکات زیر توجه کنید:

 1. مسافران می‌توانند بار خود را توسط شرکتی غیر از شرکت هواپیمایی که برای سفرشان انتخاب کردند، فریت کنند.
 2. پته سبز گمرکی یا همان مجوز گمرکی را به شرکت حمل و نقل منتخب تحویل دهند و از اعتبار آن اطمینان حاصل کنند.
 3. گمرک جمهوری اسلامی ایران برای انجام امور گمرکی هزینه ای دریافت نمی‌کند و تنها برای صدور پته سبز رنگ گمرکی مبلغ 1000 تومان دریافت می‌کند. هزینه ای که می بایست حین انجام فریت بار پرداخت کنید برای صدور بارنامه است که توسط شرکت حمل و نقلی که این کار را انجام می‌دهد، دریافت می‌گردد.
 4. جهت فریت بار دقت کنید که کالا و بار شما جزو کالاهای ممنوعه نباشد چرا که در سالن فریت فرودگاه دچار مشکل خواهید شد.

کالاهای ممنوع در حمل خرده بار

 • تمامی لوازم و وسایلی که امنیت و ایمنی هواپیما را به خطر بیاندازد. مانند عطر، اسپری، الکل، لوازم آرایشی، سرکه و غیره
 • صلاح گرم و هرگونه تجهیزات نظامی مانند اسلحه و کلت
 • هرگونه فایل صوتی و تصویری که فاقد مجوز وزارت ارشاد باشد.
 • لوازم و وسایل قیمتی مانند طلا، نقره، عتیقجات، آثار هنری اصیل، نسخه های خطی، قالی و قالیچه های گرانبها و هرگونه لوازمی که جز آثار ملی، تاریخی و فرهنگی به حساب بیاید جزو کالاهای ممنوع در فریت بار محسوب می‌شود.

مزایای فریت بار

همانطور که در مطالب فوق به آن اشاره کردیم، حمل خرده بار مسافری از طریق هوایی بسیار به صرفه خواهد بود. این روش علاوه بر کم هزینه بود مزایای دیگری دارد که در ادامه ذکر می‌کنیم:

 • ارسال بار به مقصد در کوتاه ترین زمان
 • کم خطر بودن و اطمینان از امنیت و سلامت بار تا رسیدن به مقصد
 • انتخاب خطوط هوایی دلخواه و همکاری با شرکت های حمل و نقل معتبر

هزینه های فریت بار

برای تخمین هزینه های فریت بار مسافری عوامل بسیاری را باید در نظر بگیرید. اما در ادامه هزینه هایی را که می‌بایست جهت پرداخت در نظر بگیرید ذکر شده است:

 • هزینه های بسته بندی بار
 • هزینه حمل تا فرودگاه امام خمینی
 • هزینه تخلیه، بارگیری و انبارداری کالا
 • هزینه اخذ اسناد و مجوزهای لازمه در صورت نیاز جهت بسته بندی
 • هزینه صدور بارنامه توسط شرکت حمل و نقل

چه عواملی بر روی هزینه کارگو یا فریت بار تاثیر دارد؟

عواملی همچون حجم، وزن، تعداد، ماهیت، ابعاد کالا و همچنین نوع بسته بندی، شرکت حمل و نقلی که با آن قرار داد میبندید، مجوزهای لازم جهت فریت، کشور مقصد و در نهایت نرخ ارز در هزینه های نهایی فریت بار بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

فرمول محاسبه هزینه حمل فریت بار

جهت محاسبه هزینه حمل در فرودگاه امام خمینی تمامی اطلاعات مربوط به حجم و وزن بار شما باید در نظر گرفته شود. یکی از عواملی که در کاهش هزینه های فریت بار بسیار موثر است، انتخاب لاین های داخلی جهت ارسال بار مسافری است. جهت محاسبه وزن حقیقی Gross Weight و وزن حجمی بار Volume weight را می بایست در نظر بگیرید.

در هواپیمایی دو نوع وزن بار محاسبه می شود : وزن حجمی و وزن اصلی بار لذا برای اقلامی مانند مبلمان و یخچال که وزن حجمی بالایی دارند وزن حجمی آن محاسبه می‌شود.

» فرمول محاسبه وزن حجمی برای هر کیلو بار:

فرمول محاسبه وزن حجمی در فریت بار

 فرمول محاسبه وزن بار در فریت بار هوایی

سوالات متداول

فریت بار مهاجر و فریت بار لوازم دانشجویی، کسانی که قصد مهارجرت یا تحصیل دارند برای کاهش هزینه های خود در مقصد جهت خرید لوازم مورد نیاز خود، اکثر وسایل ضروری را به صورت فریت مسافری با خود می‌برند.

 • عدد نشان داده شده توسط باسکول گمرک
 • وزن حجمی مطابق قوانین و ضوابط ایرلاین مورد نظر

روش فریت بار و کارگو همانند هم هستند که اغلب از طریق هوایی و دریایی انجام می‌شوند با این تفاوت که برای حمل لوازم شخصی و کالاهای غیرتحاری از هواپیماهای معمولی و گاهی حامل مسافر جهت جا به جایی بار استفاده می‌کنند اما هواپیماهای کارگو بسیار بزرگ و غول پیکر هستند که جهت حمل و نقل کالا و بارهای تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند و حامل مسافر نیستند مانند هواپیمای کارگو آنتونف ۲۲۵ یا بلوگا

.