حمل و نقل زمینی چیست؟

حمل و نقل زمینی از قدیمی ترین روش های حمل و نقلی بشمار می آید که امروزه با وجود پیشرفت تکنولوژی همچنان دارای اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و از اصلی ترین روش های جابجایی انسان و کالا محسوب می گردد. درست است که این روش در مقایسه با سایر روش های حمل و نقلی آلودگی بیشتری را تولید می کند اما حمل و نقل زمینی را می توان مناسب ترین روش برای طی مسیرهای مستقیم و کوتاه دانست.

در گذشته حمل و نقل زمینی با حیوانات و درشکه صورت می گرفته است و در سال های بعد با اختراع ماشین و بخصوص در سال 1896 میلادی با اختراع اولین کامیون دنیا توسط شرکت آلمانی دایملر انقلابی اساسی در زمینه حمل و نقل بوجود آمد. امروزه نیز با استفاده از حمل و نقل زمینی می توان از راه های کوچک تا شاه راه های ترانزیتی اصلی را طی کرد و انسان و کالاهای اساسی را جابجا نمود. شایان ذکر است که کشور ایران نیز با قرارگیری در شاهراه اصلی جهانی نقش پررنگ و مهمی را در زمینه بازرگانی و حمل و نقل بین الملل بر عهده داشته و از مهم ترین جاده های ارتباطی آن نیز می توان جاده ابریشم را نام برد.

انواع حمل و نقل زمینی

حمل و نقل جاده ای

حمل و نقل جاده ای به وسیله ماشین های باری مانند کامیون ها، تریلی ها و… از نقطه مبدا به سمت مقصد و از طریق جاده های داخلی و یا خارجی کشور انجام می گیرد. در این روش مدت زمان بارگیری و تخلیه کالاها در مقایسه با حمل و نقل ریلی بسیار کوتاه تر بوده و به آسانی قابل انجام می باشد پس در نتیجه در انتقال کالا زمان و هزینه کمتری صرف شده و این جابجایی سریع تر انجام می گیرد. همچنین در حمل و نقل جاده ای مدیریت و برنامه ریزی بهتری را برای جابجایی می توان انجام داد که این امر سبب می گردد تا به زمان و مکان تحویل کالا در قرارداد حمل بهتر عمل شود.

حمل و نقل ریلی

در حمل و نقل ریلی نیز محموله ها از طریق خطوط راه آهن در مبدا بارگیری شده و از طریق این خطوط روانه مقصد می شود. اما نکته ای که در این روش مورد بحث می باشد دارا بودن خطوط ریلی مبدا و مقصد مورد نظر می باشد. بطور مثال در کشور ایران به دلیل عدم گستردگی خطوط راه آهن در برخی از شهرها این روش حمل و نقل چندان مورد استفاده نمی باشد. به هر حال اگر مسیر مبدا به مقصد شما بیش از 2000 کیلومتر فاصله را دارا باشد و همچنین مبدا و مقصد نیز از خطوط ارتباطی ریلی بهره مند باشند بهتر این است که از روش حمل و نقل ریلی استفاده گردد.

مزایای حمل و نقل زمینی

 •  پایین بودن هزینه حمل و نقل و مقرون به صرفه بودن آن نسبت به روش های دریایی و هوایی.
 • تحویل درب به درب کالا، به معنای دریافت کالا از انبار مبدا و تحویل و تخلیه آن در درب مقصد مشخص شده.
 •  عدم نیاز به وجود جرثقیل های سنگین برای بارگیری و تخلیه آن.
 • عدم در خطر بودن مرسوله در مواجه با خطراتی همچون طوفان.
 • انعطاف پذیری نسبت به سایر روش های جابجایی کالا.
 • مناسب بودن این روش برای حمل کالا در فواصل کوتاه جاده‌ای و درون شهری.
 • سرعت در جابجایی کالا و امکان پیگیری آن در مسیر.
 • سهولت در بسته بندی و صرفه جویی در هزینه بسته بندی.
 • ایجاد سطح آلودگی کمتر در روش جابجایی ریلی و همچنین مصرف سوخت کمتر نسبت به سایر روش ها.
 • درگیری کمتر نیروی انسانی و احتیاج به نفرات کاری کمتر در این روش جابجایی کالا.
 • ارائه خدمات حمل ‌و نقلی در این روش جابجایی به تمام مناطق کشور در شرکت راهبرد تجارت آسمان حتی دورترین روستاها که دسترسی به شبکه ریلی و یا هوایی ندارند.

معایب حمل و نقل زمینی

 •  تأثیرپذیری این روش حمل و نقلی از فصل های سال، عدم دسترسی به برخی جاده ها بدلیل بارش برف و باران.
 • احتمال تصادفات جاده ای و امنیت کمتر نسبت به حمل و نقل هوایی و دریایی.
 • سرعت کمتر در حمل و نقل نسبت به روش های دیگر.
 • نامشخص بودن و متغیر بودن قیمت های جابجایی در این روش.

سوالات متداول

می توان گفت حمل و نقل زمینی به اندازه حمل و نقل ریلی به دلیل  نامساعد شرایط جوی و فصول بارانی و به هنگام سیل ، جاده ها برای استفاده مناسب و امن نیستند. پس از بارش برف و باران به دلیل لغزنده بودن و نامناسب بودن شرایط، ارسال و حمل  کالا انجام نمی گیرد.

واردات کالا از مرز های زمینی از کشور هایی چون اسپانیا، ایتالیا، بلژیک، ترکیه،بلغارستان، سوئیس، دانمارک و…انجام می گیرد.این کالاها شامل لوازم آشپزخانه، لوازم پزشکی، کمپرسورهای فشار و … می باشد.

جهت مشاوره فرم زیر را پر نمائید.