حمل و نقل چیست؟

واژه حمل و نقل از معادل دو عبارت TRANS به معنای از یک سمت به سمت دیگر و PORT به معنای حمل کردن گرفته شده است و به طور کلی به معنای جابجایی از نقطه ای به نقطه ای دیگر معنا می گردد که این جابجایی به دو صورت جابجایی کالا یا مسافر می باشد. مقوله حمل و نقل را می توان یکی از موضوعات مهم شهری و یکی از دلایل اصلی رشد شهرها دانست که این موضوع در کشورهایی در حال توسعه همچون ایران نمود بیشتری پیدا می کند و با بررسی تاریخ گذشته کشورها نیز می‌توان از اهمیت آن باخبر شد. به همین دلیل در جهت گسترش این خدمات در سطح بین الملل، برخی شرکت ها در زمینه حمل و نقل بین المللی در اقصی نقاط کشور تاسیس شدند. شرکت حمل و نقل بین المللی راهبرد تجارت در کرج آماده ارائه انواع خدمات در این زمینه با تضمین سلامت کالاهای شما عزیزان می‌باشد. 

انواع حمل و نقل

حمل و نقل زمینی

حمل و نقل زمینی از مهم ترین و قدیمی ترین روش های حمل و نقلی است که از نظر وقوع اتفاقات پیش بینی نشده نسبت به دیگر روش ها، قابل اطمینان‌تر می‌ باشد. همچنین در این نوع از حمل و نقل به دلیل دخیل بودن نیروی انسانی کمتری، از نظر صرف هزینه نیز مقرون به صرفه تر است. به صورت کلی برای حمل و نقل زمینی قواعد و قوانینی حاکم است که باعث نظم بیشتر در آن می گردد و این روش به دو شیوه حمل و نقل جاده ای و حمل و نقل ریلی انجام می پذیرد.

حمل و نقل جاده ای عموما با استفاده از وسایل نقلیه ای مانند کامیون بار و تریلی و برای مسافران با اتوبوس صورت می پذیرد.حمل و نقل ریلی نیز با استفاده از خطوط راه آهن صورت می پذیرد و وابسته به این است که مقصد دارای خطوط راه آهن باشد.

حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی نیز یکی دیگر از روش های حمل و نقلی است که مهم ترین دلیل استفاده از آن سرعت انتقال و امنیت بیشتر می باشد و مسافران زیادی این روش را برای جابجایی انتخاب می نمایند.

اما قابل ذکر است که حمل و نقل هوایی تنها محدود به جابجایی مسافران نمی باشد و بسیاری از کالاها از طریق این روش ترانزیت می شوند که به سه فاکتور مهم حجم کالا، زمان تحویل و هزینه جابجایی وابسته می باشد. این سه فاکتور بستگی به نیاز صاحبان کالا دارد که امکان سهولت در جابجایی را برای ایشان فراهم می کند. در این روش سرعت میانگین حمل و نقل تقریباً ۸۰۰ کیلومتر بر ساعت می ‌باشد و بهترین گزینه برای حمل کالاهایی با مدت زمان ماندگاری کوتاه مانند مواد غذایی و محصولات کشاورزی است.

حمل و نقل دریایی

حمل و نقل دریایی به جابجایی مسافران و کالاهای تجاری به وسیله کشتی ها و شناورها بر روی دریا، اقیانوس ها و رودخانه ها گفته می شود که این روش برای کشورهایی است که دسترسی به آب های آزاد و مسیرهای آبی داشته باشند. این روش حمل و نقلی معمولا به دلیل طولانی شدن ‏زمان سفر توجیه چندانی برای استفاده مسافران ندارد و بیشتر برای کالاهایی که دارای حجم و وزن زیادی می باشند استفاده می گردد. اما با وجود این موارد همچنان حمل و نقل دریایی از مهم ترین روش های حمل کالا بوده که درصد بالایی از تجارت جهانی را به خود اختصاص داده است.

 

در طبقه بندی کلی مبحث حمل و نقل، می توان آن را به سه بخش اصلی تقسیم نمود:

– زیر ساخت حمل و نقل به معنای کلیه شبکه های حمل و نقلی اعم از جاده ها، راه های هوایی، راه های آبی، خطوط راه آهن، خطوط لوله ای حمل مواد و … مورد استفاده انسان و همچنین گره ها یا پایانه های کالا و مسافربری مانند ایستگاه های اتوبوس، راه آهن، فرودگاه ها و بنادر می باشد.

– وسایل نقلیه حمل و نقل به کلیه عواملی که در شبکه زیرساخت حرکت می کنند گفته می شود. مانند اتومبیل ها، قطارها، کشتی ها و هواپیماها.

– بهره برداری حمل و نقل نیز شامل فعالیت هایی است که به کنترل سیستم حمل و نقلی می انجامد. مانند چراغ های راهنمایی و شیب سنج ها، کنترل ترافیک هوایی، سوئیچ های راه آهن و ….

سوالات متداول

زمان رسیدن کالا از یک کشور به یک کشور دیگر در این روش حمل و نقل معمولا بین 30 تا 35 روز می باشد که خب نسبت به روش های دیگر زمان بیشتری است

  • در اینجا چند واقعیت اساسی در مورد محموله های حمل و نقل دریایی آورده شده است تا در مورد مقیاس و اندازه این صنعت ایده ای به شما ارائه دهند.
  • حدود 90٪ كل كالاها با حمل و نقل دریایی و اقیانوس حمل می شوند.
  • حدود 55000 کشتی وجود دارد که حمل و نقل دریایی را در سراسر جهان انجام میدهند.
  • در صنعت حمل و نقل دریایی حدود 1.5 میلیون نفر در سراسر جهان اشتغال دارند.
  • یونان ، آلمان و ژاپن کشورهایی هستند که بزرگترین ناوگان را هنگام حمل و نقل بین المللی دریایی در اختیار دارند.
  • بزرگترین کشتی حمل و نقل دریایی می تواند حدود 18000 کانتینر حمل کند.
  • بدون حمل و نقل دریایی ، حمل و نقل بسیاری از مواد اولیه ممکن نیست. بنابراین نقل و انتقالات حمل و نقل دریایی نقش اساسی در قیمت تمام شده محصولات دارد.
  • یکی از بزرگترین خطرات برای صنعت حمل و نقل دزدی دریایی است. با این حال ، حمل و نقل از طریق دریا یا اقیانوس هنوز مطمئن ترین شکل برای حمل و نقل در سراسر جهان است.

OBL یا OCEAN BILL OF LADING بارنامه اصلی یا سندی است که برای حمل و نقل دریایی  توسط خط کشتیرانی صادر می‌گردد. این سند  که دو نوع دارد که دریافت بار توسط حامل را تایید میکند:

1.بارنامه برای حمل گذری

2. بارنامه برای خطوط کشتیرانی

 
 

جهت مشاوره فرم زیر را پر نمائید.