حمل و نقل هوایی چیست؟

حمل و نقل هوایی را می توان به معنای جابجایی مسافر و یا کالا از طریق مسیرهای هوایی در داخل و یا خارج از مرزهای یک کشور دانست. این نوع از حمل و نقل که علاوه بر جابجایی مسافران برای ترانزیت کالا نیز مورد استفاده قرار می گیرد از ایمن ترین و مهم ترین روش های حمل و نقل بشمار می آید و اگر قصد حمل کالاهای با ارزشی همچون طلا یا اسکناس را دارید می توانید این روش حمل و نقل را انتخاب نمایید. همچنین برای ارسال بار خود نیازمند یک شرکت حمل و نقل بین المللی می باشید تا بتوانید با بسته بندی مناسب و اطمینان هر چه بیشتر بار خود را به شهر و کشورهای دیگر ارسال کنید. شرکت بین المللی راهبرد تجارت یکی از بهترین شرکت حمل و نقل بین المللی در کرج می باشد که در زمینه ارسال بار به صورت هوایی، دریایی، زمینی کاملا تخصصی و مقرون بصرفه، به مشتریان خود خدمات ارائه می دهد.

هواپیماهایی که برای حمل بار در این روش حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرند نسبت به هواپیماهای مسافربری از بدنه ای بزرگ و وسیع برخوردار می باشند. همچنین درب های ورودی و خروجی و تعداد چرخ های این نوع هواپیما نیز بیشتر بوده تا در هنگام فرود پایدارتر باشد. حمل و نقل هوایی کالا یا کارگو که حامل محموله های تجاری می باشد بیشتر با هواپیماهای مخصوصی همچون هواپیماهای غول پیکر بلوگا یا آنتونف 225 انجام می گیرد. برای درک بیشتر این موضوع لازم است در زیر با دو مفهموم کارگو و فریت بار آشنا شویم.

انواع حمل و نقل هوایی

پرواز بازرگانی

(مخصوص کالا)

پرواز بازرگانی در واقع پروازی است که تنها به خدمات جابجایی کالا می پردازد و تجار با استفاده از آن می توانند انواع کالا را به کشورهای دیگر منتقل نمایند. این نوع از حمل و نقل کالا به دو صورت فریت و کارگو امکان پذیر می باشد و افرادی که قصد مهاجرت و یا مسافرت طولانی را نیز دارند می توانند لوازم خود را با این پروازها جابجا نمایند. در این پروازها امکان جابجایی مسافر وجود ندارد.

پرواز سیستمی

(مخصوص مسافران)

پرواز سیستمی از نوع پروازهایی هستند که تنها به جابجایی مسافران می پردازند. هزینه، برنامه زمانی و شرایط سنی فرد از جمله فاکتورهای تعیین کننده بلیت می باشند.

پرواز چارتر

(مخصوص مسافران و کالا)

پرواز چارتر هواپیماها بیشتر توسط نهادها و یا شرکت‌های حقوقی به صورت دربست اجاره می‌شوند. در این نوع پروازها با وجود اینکه اشخاص حقیقی و تجار نیز می توانند اقدام به رزرو پرواز چارتر نمایند اما نهادهای رسمی و بین المللی در اولویت می باشند که اغلب اینگونه رزروها در مسیرهای پر تردد هوایی جهت مهیا بودن بلیط صورت می گیرد. از مهم ترین ویژگی های پرواز چارتری می توان به رزرو طولانی مدت پرواز، امکان رزرو گروهی، اجاره اختصاصی هواپیما و آسودگی در سفر را اشاره نمود.

مزایای حمل و نقل هوایی

 • سرعت این روش حمل و نقلی نسبت به سایر روش های جابجایی می توان دانست.
 • این روش برای ارسال کالا بسیار ایمن بوده و از نظر آسیب رسیدن به بار خیالتان راحت می باشد .
 • بهترین روش برای حمل بارهای خطرناک بشمار می‌آید.
 • در این روش حمل و نقلی امکان دسترسی به دورترین نقاط جهان نیز وجود دارد و مهم تر از آن می توان درجه حرارت خاصی را در هواپیما ایجاد نمود.

انواع محموله های ارسالی با هواپیما

بارهای معمولی 

حمل و نقل هوایی بارهای معمولی هیچگونه محدودیت خاصی را در بر ندارد. از جمله این بارهای معمولی می توان به انواع اوراق، کتاب و نشریات، پاکت ها، لوازم شخصی فرد به غیر از عطریات و لوازم آرایش، لوازم منزل به‌ غیر از شکستنی‌ ها، صنایع‌دستی، فرش، لوازم ساختمانی مانند محصولات چوبی و سرامیکی و شیرآلات، محصولات پلاستیکی، ابزارآلات، لوازم یدکی، لوازم برقی و الکتریکی مانند تلویزیون و کامپیوتر و … و بسیاری از این قبیل وسایل که در هنگام جابجایی کالا خطری را برای هواپیما ایجاد نمی کنند.

بارهای فاسد شدنی

حمل و نقل هوایی بارهای فاسد شدنی با هواپیما مجاز می باشد ولی قبل از آن باید هواپیمای مناسب با شرایط خاص و همچنین  وجود فضای لازم در انبار آن پیش بینی و رزرو گردد. بارهای فاسد شدنی به بارهایی اطلاق می گردد که در صورت عدم ایجاد شرایط نگهداری مناسب امکان خراب شدن و فاسد شدن آن‌ها وجود دارد که از این دسته می توان به داروهای فاسد شدنی، میوه و تره بار، محصولات لبنی، برخی از لوازم و کیت های آزمایشگاهی و همچنین اعضای بدن انسان که از نظر پزشکی قابل‌ حمل می ‌باشند مانند چشم و بسیار از اعضای دیگر اشاره نمود.

بارهای حجمی و سبک

بارهای حجمی و سبک به مرسولاتی گفته می شود که حجم آن‌ها از وزنشان بیشتر باشد. برای تشخیص بارهای حجمی باید طول و عرض و ارتفاع بار را برحسب سانتی متر در هم ضرب نموده و حاصل ضرب آن را در عدد ثابت ۶۰۰۰ تقسیم نماییم. سپس عدد به دست آمده را با وزن اصلی بار مقایسه نموده و عدد بزرگتر وزن حجمی است که مبنای محاسبه خواهد بود.

بارهای خطرناک

حمل و نقل هوایی بارهای خطرناک حتماً باید در شرایط خاصی از نظر بسته بندی و مقدار مجاز بر اساس مقررات کتاب کالای خطرناک که توسط سازمان بین المللی تدوین گردیده است پذیرش و ارسال گردند. این کالاهای خطرناک در ۹ گروه طبقه بندی شده اند که تنها در این بخش به نام بردن آن ها اکتفا می نماییم. مواد منفجره- گازهای قابل اشتعال- مایعات قابل اشتعال- اجسام قابل اشتعال- مواد اکسید کننده- مواد مسری- اسیدها- مواد رادیواکتیو- مواد متفرقه دیگر مانند مغناطیس، باطری، محصولات پلیمری و یخ خشک.

اجساد

حمل و نقل هوایی اجساد نیز گاها با هواپیماها صورت می پذیرد که این جابجایی باید از طریق سازمان بهشت زهرا هماهنگ گردد. بر اساس هماهنگی لازمه بین شرکت های هواپیمایی و سازمان بهشت زهرا برای حمل اجساد مدارکی ازجمله جواز دفن و جواز حمل با هواپیما از سوی این سازمان صادر شده و به شرکت های هواپیمایی معرفی می‌شوند.

حیوانات زنده

حمل و نقل هوایی حیوانات زنده نیز مانند سایر محمولات از طریق هواپیما امکان پذیر می باشد که این حیوانات در پروازهای داخلی شامل سگ، گربه، انواع پرندگان و دیگر حیوانات اهلی و خانگی می باشند که قبل از مراجعه، اینگونه حیوانات باید از نظر بهداشتی مورد معاینه پزشک متخصص حیوانات قرار گرفته و گواهی سلامت دریافت نمایند.

 • حمل و نقل هوایی را می توان گران و پر هزینه نسبت به روش های دیگر دانست که خیلی از تجار ترجیح می دهند از روش های دیگری برای حمل و نقل استفاده نمایند.
 • همچنین با وجود اینکه امروزه هواپیماهای باری غول پیکر جهت جابجایی کالاها ساخته شده اند اما هنوز به نسبت حمل و نقل دریایی از ظرفیت بسیار محدود تری برخوردار می باشند.

معایب حمل و نقل هوایی

سوالات متداول

1- کپی از پاسپورت فرد گیرنده و فرستنده بار.

2- آدرس دقیق گیرنده و فرستنده بار به همراه کد پستی.

3- کپی از مدرک شناسایی گیرنده و فرستنده بار.

4- چک لیستی از بسته بندی کالاها که بطور کامل و دقیق و ابعاد سانتیمتری آن نیز ذکر شده باشد.

مدارک مورد نیاز برای ارسال هوایی بار :

1- ارائه کارت بازرگانی فرد.

2- قبض انبار محموله مورد نظر.

3- ارائه گواهی بهداشت و گواهی استاندارد محموله.

بطور کلی بارهایی که ماهیت تجاری نداشته و عموما لوازم و تجهیزاتی است که مورد استفاده اشخاص می باشد و جنبه خصوصی دارند را فریب بار گویند. بطور مثال بارها و لوازم مورد نیاز هر شخص در هنگام مهاجرت یا مسافرت طولانی مدت به کشورهای دیگر که توسط شرکت های فریت بار و حمل بار هوایی به کشور مقصد حمل می شوند را فریت بار می گویند. درست در مقابل این موضوع کالاهای تجاری وجود دارند که به وسیله تجار و توسط هواپیماهای اختصاصی بین کشورهای مختلف منتقل می شوند را کارگو گویند.

حمل و نقل هوایی را یکی از ایمن ترین روش ها برای جابجایی کالاهای گران بها و با ارزش می توان دانست که البته نسبت به روش های دیگر از هزینه های بالاتری برخوردار می باشد. اکنون شرکت راهبرد تجارت آسمان در زمینه حمل و نقل مشغول به فعالیت می باشد و کلیه امور ترخیص، بسته بندی و انبار کردن را با بهترین کیفیت به مشتریان خود ارائه می دهد.

 • کالاهای فوری که باید سریع به مقصدبرسند.
 • بارهای با حجم بالا
 • قطعات یدکی وسایل نقلیه زمینی
 • قطعات یدکی صنعت هوافضا
 • غذاهای فاسد شدنی
 • نمونه برای نمایشگاه ها و رویدادهای مهم
 • گیاهان
 • داروها، واکسن، محصولات دارویی
 • حیوان زنده
 • محصولات لوکس و گرانقیمت
 • آثار هنری
 • ماشین آلات و لوازم جانبی برای مصارف پزشکی

جهت مشاوره فرم زیر را پر نمائید.