گروپاژ یا همان حمل خرده بار | Groupage واژه ای آشنا در تجارت بین المللی است که اغلب بازرگانان با آن آشنا هستند. گروپاژ همانند دیگر روش های موجود در زمینه حمل و نقل بین المللی قوانین مختص به خود را دارد. در ادامه می‌گوییم که گروپاژ چیست و چه مزایا و معایبی دارد. همچنین نکات مهمی که در ارتباط با این روش وجود دارد را شرح خواهیم داد. شرکت حمل و نقل بین المللی راهبرد تجارت آسمان پارسیان در طول فعالیت خود با ارائه بهترین خدمات و راه حل های مناسب در زمینه صادرات و واردات کالا در خدمت شما عزیزان بوده است که در ادامه در ارتباط با گروپاژ و حمل خرده بار که یکی از راه حل های مقرون به صرفه در زمینه حمل و نقل بین المللی و همچنین درون شهری است؛ پرداخته ایم.

گروپاژ بار یا حمل خرده بار چیست؟

گروپاژ چیست؟ این سوالی که برخی با شنیدن اسم گروپاژ برایشان مطرح می‌شود. گروپاژ به معنای حمل گروهی بار چند بازرگان در یک کانتینر یا یک کامیون است. گروپاژ یا LCL در روش های حمل و نقل زمینی و حمل و نقل دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنگامی که میزان بار فرستنده از فضای یک کانتینر کمتر باشد، جهت کاهش هزینه ها از روش گروپاژ برای ارسال کالای خود استفاده می‌کند. در این روش به جهت کاهش هزینه ها هر بازرگان به میزان باری که دارد مقدار مشخصی از یک کانتینر 20 فوت یا 40 فوت را اجاره می‌کند. به هنگام حمل بار به روش گروپاژ (حمل خرده بار) می‌بایست به نکات مهمی که در ادامه آمده است توجه کنید.

نکات مهم و راهنمای استفاده از روش گروپاژ (حمل خرده بار)

هنگامی که یک بازرگان قصد ارسال کالا از طریق گروپاژ را دارد می‌بایست به نکات زیر توجه کند:
ارسال توسط این روش زمان بر خواهد بود. بدین منظور که اگر برای فرستنده زمان تحویل کالا مهم نباشد، می تواند بار خود را توسط گروپاژ ارسال کند.
حمل بارهایی که نیاز به اخذ مجوز و استاندارد اجباری دارند همراه با بارهایی مثل قطعات الکترونیکی که نیاز به اخذ مجوز و استاندارد ندارند کار بسیار اشتباهی است. به این علت که کالاهایی که نیاز به مجوز ندارند تا زمان اخذ مجوز کالاهای دیگر، به اجبار در گمرک می‌ماند و اجازه ترخیص ندارند. این اتفاق موجب هدر رفت زمان و تاخیر در رسیدن کالا شود.

انواع کانتینر در حمل خرده بار

اگر دقت کرده باشید در مطالب فوق، در کنار نام گروپاژ از LCL استفاده کردیم. در زمینه حمل و نقل به روش گروپاژ از دو نوع کانتینر با نام های FCL و LCL استفاده می‌شود.

  • کانتینرهای FCL یا Full Container Load: کانتینرهایی که تمام فضای آن ها توسط بار یک بازرگان پر می‌شود، کانتینر FCL یا دربستی هستند. در واقع تمام کالاهای حمل شده توسط کانتینرهای FCL دارای یک پروانه گمرکی می‌باشند. کانتینرهای FCL مستقیما در کارخانه بارگیری و پلمپ شده و زمانی که در محل مورد نظر تحویل داده می‌شوند، تخلیه می‌گردند.
  • کانتینرهای LCL یا Less-than Container Load: کانتینرهای LCL برخلاف کانتینرهای FCL، اختصاصی نیستند و توسط بار چند بازرگان که دارای پروانه های گمرکی متفاوت است، پر می‌شود.

کانتینر FCL و LCL در حمل گروپاژ

بارنامه های ضروری در حمل خرده بار

در این روش حمل کننده ها یک رسید به صاحب کالا و یک بارنامه جهت فوروارد صادر می‌کنند. در واقع تمامی محموله هایی که به صورت خرده بار ارسال و بارگیری می‌شوند دارای دو نوع بارنامه هستند:
بارنامه مستر یا مادر MASTER B/L که همان بارنامه صادر شده توسط حمل کننده اصلی ACTUAL CARRIER است.
بارنامه های ادغام کننده CONSOLIDATOR B/L این بارنامه طبق دستور حمل هر فرستنده کالا صادر می‌گردد.

مطلب پیشنهادی: ارسال بار به کانادا

عوامل موثر بر هزینه های گروپاژ

همانطور که گفته شد جهت کاهش هزینه های حمل و نقل از روش گروپاژ استفاده می‌شود. حال قصد داریم عوامل موثر بر هزینه های حمل و نقل به روش خرده بار را نام ببریم:

  • وزن و حجم بار
  • شهر و کشور مبدا و مقصد
  • چگونگی نحوه تحویل کالا
  • نوع حمل و نقل مورد نظر (زمینی یا دریایی)

گروپاژ بار

مزایا و معایب روش گروپاژ یا حمل خرده بار

تمامی روش ها در حمل و نقل بین المللی مزایا و معایب خود را دارند که گروپاژ یا همان حمل خرده بار از این موضوع مستثنی نیست. از جمله مهم‌ترین مزایای این روش این است که به عنوان مقرون به صرفه ترین و ارزان ترین روش حمل در زمینه صادرات و واردات شناخته شده است.
اما از جمله معایب گروپاژ و تنها مشکل استفاده از این روش، طولانی بودن مدت زمان رسیدن محموله به مقصد است. علاوه بر این همانطور که گفته شده اگر کالای خود را در کنار کالاهایی مثل کابل ها، برخی ماشین آلات صنعتی، باتری‌ها و کالاهایی که ملزم به گرفتن مجوز و استاندارد هستند ارسال کنید زمان را به علت انتظار بار تا زمان اخذ مجوز این کالاها، از دست می‌دهید. در این زمان ممکن است کالای شما، بازار خود را در کشور مقصد از دست بدهد. اما جای هیچ گونه نگرانی نیست چرا که شما می‌توانید با انتخاب و سپردن روند انجام کار به یک شرکت حمل و نقل بین المللی معتبر خیالتان بابت از انجام تمامی مراحل و اخذ تمامی مجوزها و استانداردهای لازم آسوده باشد.

سخن پایانی
در این مقاله سعی داشتیم به نکات مهم و اساسی در زمینه حمل خرده بار و گروپاژ بار اشاره کنیم. اگر قصد انتخاب شرکت خدمات حمل و نقل بین المللی در کرج و تهران را دارید با کارشناسان ما در بخش پشتیبانی شرکت راهبرد تجارت آسمان پارسیان تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید از طریق چت آنلاین یا ارتباط با پیام رسان واتساپ، اقدام کنید.