• حمل و نقل LCL
  • هزینه حمل و نقل LCL

حمل و نقل LCL چیست ؟

همانطور که در مقاله حمل و نقل FCL بیان شد حمل و نقل دریایی شامل دو قسمت فله و کانتینر می باشد. حمل با کانتینر خود شامل دو روش LCL و FCLمی باشد. حمل و نقل LCL نیز دارای روش ها، معایب و مزایایی می باشد که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. LCL  مخفف عبارت Less Than Container به معنای بار کمتر از یک کانتینر می باشد. در روش حمل و نقل LCL  برعکس روش FCL بار شما در یک کانتینر با بارها و کالاهای دیگر قرار گرفته و به دلیل حجم کم کالا نیازی به یک کانتینر جدا و دربست ندارید. این روش از لحاظ هزینه مقرون به صرفه تر از روش FCL خواهد بود . در این روش حمل و نقل دریایی دیگر نیازی نیست شما کالاهای بیشتری برای پر کردن و ارسال کانتینر به مقصد مورد نظر تهیه کنید. درواقع بجای رزرو و کرایه یک کانتینر بطور کامل از بخشی از یک کانتینر برای ارسال بار و کالای خود استفاده خواهید کرد.

مزایا و معایب LCL

مزایای LCL

مهمترین مزایای حمل و نقل دریایی LCL مقرون به صرفه بودن هزینه آن نسبت به دیگر روش های حمل و نقل می باشد. همچنین از دیگر مزیت های این روش حمل و نقل دریایی می توان به انعظاف بالا برای حمل و نقل و تحویل آسان بار نیز اشاره کرد.

معایب LCL

حمل و نقل دریایی LCL نیز مانند حمل و نقل FCL دارای معایبی می باشد. از جمله معایب حمل و نقل LCL می توان به دسترسی کامل افراد زیاد به کالا و اقلام اشاره کرد. دسترسی زیاد افراد امنیت کالا را پایین آورده و ممکن است کالای شما را دچار خساراتی کند . این روش زمان بیشتری را برای انتقال بار نیاز دارد.

نحوه محاسبه هزینه حمل و نقل LCL

هزینه حمل و نقل LCL  برخلاف FCL بر اساس میزان و حجم بار شما تعیین و محاسبه می گردد.لازم به ذکر است که واحد محاسبهمیزان و حجم کالا بر اساس cbm بوده و هر cbm معادل یک متر مربع خواهد بود. بنابراین هرچقدر که حجم کالای شما بالا برود به مراتب میزان حجم اشغال شده در یک کانتینر نیز بالا می رود. این در صورتی است که حجم کالای شما کم بوده و فقط یک فضا را اشغال می کند. اگر میزان وزن کالای شما بالا برود و یا درواقع شما کالایی با حجم کم اما وزن بالا داشته باشید محاسبه هزینه حمل و نقل شما بر اساس وزن کالا صورت خواهد گرفت . در این روش معمولا، کالاهایی مربوط به چند پروانه ی گمرکی در یک کانتینر قرار می گیرند پس قبل از انتقال کالا به روش های انتقال حمل و نقل دریایی توجه داشته باشید.

تفاوت حمل و نقل  FCL و LCL

  • اولین تفاوت این دو روش با هم در میزان هزینه حمل و نقل آن ها می باشد . در روش FCL هزینه بر اساس یک کانتینر و همچنین هزینه حمل و نقل کالا محاسبه می گردد. این در حالی است که در روش حمل و نقل دریایی LCL بر اساس حجم ، وزن بار و میزان فضای اشغالی بر حسب متر مربع هزینه در نظر گرفته می شود.
  • به هنگام ترخیص در روش FCL کالا بصورت بسته بندی اولیه تحویل شخص، شرکت داده می شود. در صورتیکه در روش حمل و نقل LCL کالاهای بسته بندی شده تحویل و بصورت کارتنی تحویل داده خواهند شد.
  • برای بار با حجم و وزن بالا یک کانتینر دربست و روش FCL و برای ارسال خرده بار و یا بارهایی با حجم و وزن کمتر از روش حمل و نقل LCL استفاده می شود.

سوالات متداول

همانطور که در این مقاله بیان شد در حمل و نقل با کانتینر شما می توانید از دو روش LCL و FCL  استفاده کنید. این دو روش دارای مزایا و معایبی می باشند.

 

اگر برای انتقال بار از این روش ها دچار نگرانی و تردید هستید می توانید با کارشناسان شرکت راهبرد تجارت آسمان پارسیان، در دپارتمان حمل و نقل هوایی توسط شماره ها و فرم مندرج در سایت تماس گرفته و راهنمایی ها و همچنین اطلاعات لازم را دریافت نمائید.

همانطور که در مقاله حمل و نقل FCL بیان شد حمل و نقل دریایی شامل دو قسمت فله و کانتینر می باشد.

 

جهت مشاوره فرم زیر را پر نمائید.