(صادرات کالا از هند به روسیه رشد می‌کند.) تحریم‌های غرب علیه روسیه از زمان تهاجم به اوکراین، بسیاری از واردکنندگان نفت را بر آن داشته تا از تجارت با مسکو اجتناب کنند. و به این ترتیب قیمتِ نفت خام روسیه. به پایین ترین. سطح خود رسیده است. اکنون، دهلی نو که تاکنون به صراحت اقدامات مسکو را بر علیه اوکراین محکوم نکرده به دنبال افزایش واردات نفت ارزانتر از روسیه است.

بر اساس محاسبات رویترز. هند در طول دو ماه سپری شده. از حمله روسیه به اوکراین بیش از دو برابر کل سال. ۲۰۲۱ از روسیه نفت خام خریده است. درواقع پالایشگاه‌های هندی، نفت تخفیفی روسیه که دیگران از خرید آن اجتناب می‌کنند را سفارش داده‌اند.

سومین واردکننده و مصرف کننده بزرگ نفت جهان، به دنبال تامین بیش از ۸۵ درصد از نیاز نفت خام خود که به ۵ میلیون بشکه در روز میرسد، است. هاردیپ سینگ پوری، وزیر نفت هندوستان با دفاع از واردات نفت از روسیه گفت که خرید هند از روسیه کسری ناچیز از نیاز کلی این کشور به نفت است.

محاسبات رویترز بر اساس اطلاعات مناقصه‌ها و معامله گران نفت خام نشان می‌دهد که پالایشگاه‌های هندی از زمان حمله روسیه در ۲۴ فوریه، حداقل ۴۰ میلیون بشکه نفت به روسیه سفارش داده‌اند. درحالی که این مقدار در کل سال گذشته ۱۶ میلیون بشکه بود.

یکی از مقامات پالایشگاهی در هند گفته. ما سعی می‌کنیم تا جایی که می‌توانیم. مصرف‌کنندگان را از شوک‌های قیمتی محافظت و از سود خود نیز صیانت کنیم، بنابراین در حال خرید نفت روسیه هستیم. پالایشگاه‌های هند، نفت ارزان‌تری از روسیه می‌خرند برای اینکه بتوانند تأثیر قیمت رسمی بالاتر برخی تولیدکنندگان دیگر مانند عربستان سعودی را جبران کنند.

افزایش خرید نفت از روسیه، دهلی نو را به تلاش برای ایجاد موازنه تجاری با مسکو وادار می کند و ساز و کار معامله از طریق روبل و روپیه به تسهیل صادرات کالا از هند به روسیه از طرقی که امکان انجام آن باشد، می‌انجامد. تا کنون مسیر کشورهای چین، گرجستان، ترکیه و ایران به عنوان مسیرهای جایگزین برای ارسال کالا از مبدا بنادر هندوستان به مقصد روسیه در غیاب امکان ارسال کالا به بنادر اصلی روسها (ولادی وستک، نووروسیسک و سنت پترزبورگ) مطرح شده‌اند.

منبع:
www.hellenicshippingnews.com