بارنامه سندی است که حمل کننده یا نماینده وی پس از وصول کالا صادر می نماید و حاکی از حمل کالای معینی از یک نقطه (مبدا حمل) به نقطه دیگر (مقصد حمل).با وسیله حمل مورد توافق (کشتی، قطار، کامیون، هواپیما و یا ترکیبی از آنها) در مقابل کرایه حمل معینی می باشد.

کارکرد بارنامه (B/L)

بیانگر این است که کالاهایی که نوع، کمیت و شرایط آن ذکر شده است. برای حمل دریافت شده اند و یا بر روی کشتی که عازم مقصد مشخصی است، بارگیری شده اند. رسید کالا می باشد و بیانگر شرایط و مفادی است که تحت آن کالا حمل می شود.

که به عنوان یک سند کلیدی در کشتیرانی و حمل و نقل چندین کاربرد دارد. از جمله:

 • نشان دهنده قرارداد حمل است (Evidence of contract of carriage)
 • رسید کالا است (The receipt of goods)
 • سند مالکیت کالا است (Document of title to the goods)

لذا توجه به نکات در خصوص بارنامه حائز اهمیت است:

 • اطلاعات بار نشان دهنده این است که کالا یا بار برای حمل به مقصد تعیین شده به حمل کننده تحویل داده شده است و ضوابطی که حمل و نقل طبق آن انجام می شود. را با جزئیات و یا با اشاره به مرجع آن نام می برد.
 • نشان دهنده این است که حمل کننده بار را تحویل گرفته است.
 • سند مالکیت کالا: سندی است که طبق آن به دارنده آن اجازه داده می شود بعد از رسیدن کشتی به مقصد، بار را از حمل کننده تحویل بگیرد.

همچنین بارنامه به دارنده آن اجازه می دهد تحت ضوابط قرارداد حمل، در صورت فقدان کالا یا آسیب دیدن آن، ادعای خسارت کند. طبق قانون، مالکیت بارنامه برابر است با مالکیت کالا. یعنی دارنده آن مالک کالا شناخته می  شود.

انواع بارنامه چیست؟

 • دریایی
  این نوع بارنامه برای حمل کالاهای مختلف از طریق کشتی صادر می‌شود. در آن کلیه شرایط حمل و نقل دریایی همچنین مشخصات بار از قبیل وزن و حجم و نوع کالا و تعداد بسته‌ها و نیز نام بندر مبدا بارگیری و بندر مقصد و نام کشتی به علاوه تاریخ حمل قید می‌شود. در صورتی که کشتی کالای مورد نظر را به بندر دیگری ببرد، امکان تخلیه بار طبق قوانین وجود نخواهد داشت. چرا که مسئولان بندر موردنظر فقط مجوز ورود کالاهایی را دارند که نام بندر مورد نظر در داخل آن‌ها ذکر شده است.
 • هوایی
  که نوعی از بارنامه است که برای حمل کالا با هواپیما مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرستنده کالا پس از تحویل کالا به شرکت هواپیمائی مسئول حمل و نقل و دریافت نسخه سوم (از مجموعه دوازده نسخه از بارنامه) تا هنگامی که آن را به گیرنده تحویل نداده باشد، می‌تواند. به شرکت هواپیمائی مراجعه کرده و از آن‌ها بخواهد که نام گیرنده و آدرس او را تغییر دهد و یا کالا را باز پس گیرد.
 • حمل و نقل با کامیون
  که حمل و نقل با کامیون یا حمل و نقل زمینی یکی از پراستفاده‌ترین گونه‌های بارنامه در حمل و نقل است. چرا که تعداد کالاهایی که از این نوع بارنامه‌ها استفاده می‌کنند. که بیشتر از دیگر کالاهای حمل و نقل شده توسط هواپیما یا کشتی است. این سند مخصوص حمل کنندگان با کامیون بوده و توسط هواپیما یا کشتی و غیره مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. و برای سایر وسایل مدرکی بی‌ارزش است.
  و معمولا در ۶ الی ۱۴ نسخه صادر می‌شود. که در اختیار طرفین مختلف درگیر در حمل و نقل بار قرار می‌گیرد. ۳ نسخه این سند، نسخه‌های اصلی محسوب می‌شود که به امضا صادر کننده حمل کننده و گیرنده کالا می‌رسد و بقیه نسخه‌های بارنامه‌های حمل بار با کامیون برای گمرک‌های ورودی و خروجی کشورهای بین راه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • سراسری
  حال شاید برای شما سوال باشد که بارنامه سراسری چیست. این نوع بارنامه‌، بارنامه‌ای است که در آن کالاها قرار است از طریق روش‌های مختلفی مانند کامیون، کشتی و هواپیما جا به جا شوند. گاهی ممکن است از دو مورد از این روش‌ها استفاده شود و گاهی ممکن است از همه آن‌ها استفاده شود.
  این نوع بارنامه توسط اولین شرکت حمل و نقل کننده صادر می‌شود و به روش‌های مختلف باری در میانه راه اشاره‌ای نمی‌شود. نام وسایل حمل بعدی در هنگام صدور بارنامه سراسری نیز معلوم نیست. بارنامه سراسری قابل معامله و انتقال است. استفاده از این نوع بارنامه باعث می‌شود.
 • حمل مرکب
  در واقع این سند نیز برای کالاهایی استفاده می‌شود. که قرار است با روش‌های مختلف حمل و نقل جا به جا شوند. در این نوع بارنامه، نام روش‌ها و وسایل مختلفی که در میانه راه از آن‌ها استفاده می‌شود. این نوع سند برای حمل و نقل بین المللی نیز اعتبار دارد چرا که دانستند روش حمل و نقل برای دولت‌های مختلف مهم است.این نوع بارنامه برای کالاهایی که قرار است با روش‌های مختلفی بین شرکت‌های مختلف بین المللی دست به دست شوند بسیار مناسب است.

برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان راهبرد تجارت تماس بگیرید.

تماس با ما