MSDS چیست؟

 در کارگو

MSDS چیست؟ در این مقاله سعی داریم تا در رابطه با گواهی MSDS و هر آنچه که یک بازرگان و یا افرادی که قصد صادر کردن کالاهای خود را ( که جزو کالاهای پرخطر و با ریسک) ،به نقاط دیگر جهان دارند و لازم است تا این گواهی را حتما در اختیار داشته باشند مطالبی ارائه دهیم.

گواهی MSDS چیست؟

Material Safety Data Sheet که به اختصار به آن MSDS نیز می گویند، در واقع همان برگه اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی می باشد. حال ممکن است این سوال پیش بیاید که چه مواردی در این برگه یا گواهی قید شده است؟
در برگه اطلاعات ایمنی مواد شیمیایی تمامی اطلاعاتی که درباره محصول وجود دارد قید می شود از جمله:

  1. ماهیت مواد که می تواند جامد، مایع و یا گاز باشد
  2. دستورالعمل های بهداشتی لازم و نحوه ی کاربرد و استفاده صحیح مواد شیمیایی برای استفاده ی کارکنان ، کارفرمایان ، کشاورزی و …. که لازم است طریقه استفاده از این مواد را در محیط کاری خود بدانند
  3. نوع نگهداری مواد ، مثل اینکه برای انبار کردن آنها باید در چه دمایی و در چه درجه حرارتی نگهداری شوند، نحوه ی جابه جایی و حمل آنها چگونه باشد بیان شده است
  4. نام محصول، کد محصول، فرمول شیمیایی آن و اطلاعات کامل کارخانه و یا شرکت تولید کننده محصول از جمله آدرس مکان تولید، شماره تماس و … درج شده است
  5. دستورالعملی که در ان قید شده ،در صورت وقوع خطرات احتمالی برای مواد شیمیایی جهت برطرف کردن آسیب ها و خطرات ناشی از آن چه اقداماتی باید پیروی کرد. بطور مثال در صورت انفجار و یا آتش سوزی از چه موادی برای برطرف کردن خطر می توان استفاده کرد.
  6. در گواهی MADS قید می شود که محصول مورد نظر از چه ترکیباتی ساخته شده است. در صورتی که اجزای تشکیل دهنده آن خطرناک باشند درصد خطر آن مشخص شده است. نکته دیگر اینکه این مواد شیمیایی در کنار چه مواد دیگری می توانند قرار بگیرند یا نمی توانند قرار بگیرند.
  7. توضیحی مختصر در رابطه با کمک های اولیه در صورت بروز عوارض پوستی، تنفسی، چشمی و ….
  8. تمامی ویژگی های فیزیکی و شیمیایی محصول از جمله رنگ، چگالی، PH ،نقطه ذوب و جوش ، خورندگی، سوزانندگی و …. در این گواهی قید می شود.

تفاوت MSDS با برچسب ایمنی مواد

MSDS را می توان به عنوان یک مرجع کامل و جامع درباره محصول مورد نظر دانست و در آن به صورت جزبه جز بیان شده که روش ایمن و صحیح استفاده از محصول چگونه می باشد. در حالیکه در برچسب ایمنی مواد فقط یکسری اطلاعات کلی در رابطه با محصول موردنظر قید می شود. اینگونه می توان گفت که برچسب ایمنی مواد یک خلاصه بسیار کوتاه از MSDS می باشد.

برچسب ایمنی مواد

مسئول تهیه MSDS چه کسی است؟

تمامی تولید کنندگان مواد شیمیایی هنگامی که محصول خود را می خواهند در اختیار مصرف کنندگان و مشتری های خود قرار دهند موظف می باشند تا گواهی اطلاعات ایمنی محصول را به همراه آن ارائه دهند. در مرحله بعد این گواهی باید به تایید مدیریت ارشد سازمان تولیدکننده برسد. و در نهایت کارشناسان ایمنی و بهداشت تاییدیه فنی آن را صادر کنند.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

اخرین اخبار

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید