یک سیستم عملکرد استاندارد سازی کنترل شناسایی و طبقه بندی محصولات می باشد، که توسط دولت ها با توجه به سیاست های مالیاتی، قیمت گذاری، بودجه بندی و اقتصاد طراحی می شوند. در بازرگانی بین المللی تمامی کالاهای تجاری طبق یک استاندارد هماهنگ جهانی دسته بندی شده و در کتاب مقررات صادرات و واردات ایران (تهیه شده توسط دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران )  نیز کالاها در ۲۱ قسمت و ۹۸ فصل در فرمت دو رقمی تا هشت رقمی کدگذاری و بطور سالیانه منتشر و در دسترس عموم قرار می گیرد.
هر کالا دارای یک کد ( شماره تعرفه ) هشت رقمی استاندارد بوده و در تمامی سازمان ها از جمله سازمان امور مالیاتی کشور-سازمان توسعه تجارت-وزارت صنعت و معدن و تجارت به طور یکسان مورد استفاده قرار می گیرد که گویای مشخصات کالا می باشد. در این سامانه تمام کالا بر اساس یک کد ۸ یا 10 رقمی در کشور ها طبقه بندی شده که ۴ یا 6 رقم اول بین کشور های عضو مشترک است،  و 2 یا 4 رقم بعدی بر اساس فضای طبقه بندی کالای ها کشور متفاوت می تواند باشد.

در این تعرفه 6 رقم اول از سمت چپ در تمامی کشور ها یکسان می باشد. به همین دلیل برای استفاده در مکاتبات و مبادلات تجاری استاندارد بسیار مناسبی برای تشخیص کالا می باشد. صادر کننده (و یا فروشنده کالا) موظف به استفاده از کد گمرکی می باشد.
در صورتی که HS Code اشتباه تعریف شود.(چه عمدی و چه سهوی) در هر صورت قوانین و مقررات گمرکی را نقض کرده که منجر به مجازات اداری می باشد، زیرا کد بین المللی کالا تعیین کننده حقوق ورودی کالا و تعیین کننده لزوم یا عدم لزوم مجوز واردات از سازمان های دولتی می باشد که با تعریف اشتباه این کد عواقب سنگینی خواهد داشت، که بر عهده صاحب کالا یا همان خریدار کالا می باشد.

کاربرد HS Code:

کد تعرفه HS در تمام کشور های دنیا برای انجام تشریفات گمرکی،امور تجارت و کنترل صادرات و واردات کالا مورد استفاده قرار میگیرد.با مراجعه به سایت زیر HS CODE های مورد نظر خود را پیدا کنید.
www.tariffnumber.com

برخی کاربردهای تعرفه کالا HS عبارتند از:

  • جمع آوری اطلاعات و آماری تجارت بین المللی
  • قوانین مبدا (rule of origins)
  • جمع آوری مالیات داخلی
  • استفاده از این تعرفه های کالای در مذاکرات تجاری و تعرفه های ترجیهی
  • تعرفه های مربوط به حمل و نقل کالا
  • طبقه بندی کالاهای خطرناک، نیاز به قرنطینه، بهداشتی و …
  • کمک به مدیریت ریسک در تشریفات گمرکی

با ما در تماس باشید.