(گرایش خطوط کشتیرانی به سفارش کشتی‌های کانتینربر که سوخت LNG مصرف می‌کنند.) در پی افزایش سفارشات خطوط کشتیرانی در سال گذشته، کشتی‌های کانتینری که موتورهای آنها می‌توانند. با سوخت LNG کار کنند، بیش از یک چهارم کل سفارشات را تشکیل می‌دهند و اگر آمار سفارش کشتی‌ها با قابلیت مصرف سوخت متانول نیز به آن اضافه گردد، این عدد به ۲۸ درصد می‌رسد.

امروزه سوخت LNG رایج‌ترین سوخت جایگزین برای انرژی فسیلی در صنعت حمل‌ونقل کانتینری است. اکثرِ این کشتیهایِ در حالِ ساخت در سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ وارد بازار کار خواهند شد.

■ مجموعه MSC در تطبیق ناوگان خود با سوخت LNG نسبتاً کند عمل کرده و در نهایت با تغییر استراتژی خود، کشتی‌های دوگانه سوز با قابلیت مصرف LNG را سفارش داد.

■ خط کشتیرانی ام اس سی، کشتی هایی با سوخت LNG با مجموع ظرفیت حمل ۴۲۰ هزار تی ای یو را تحت سفارش دارد. که این صرفاً بخشی از سفارشات بسیار عظیم این شرکت سوئیسی- ایتالیایی با ظرفیت حملی نزدیک به ۱/۲ میلیون تی ای یو می‌باشد

■ اولین کشتی دوگانه سوز LNG. با نام MSC WASHINGTON با ظرفیت ۱۴۲۸۰ تی ای یو. اخیرا از مبدا پورت کلانگ مالزی وارد چرخه فعالیت‌های حمل‌ونقل دریایی شد.

■ گروه CMA CGM با ثبت بیشترین سفارش کشتی با سوخت ال ان جی همچنان در این عرصه پیشگام است. این سفارشها حدود ۸۰ درصد از ظرفیت قراردادهای جدید آنها را تشکیل می‌دهد.

■ این خط فرانسوی در حال مذاکره برای سفارش ۹ کشتی مگامکس دوگانه سوز دیگر با ظرفیت ۲۳ هزار تی ای یو با همکاری گروه CSSC است. که به احتمال زیاد، همانند کشتی‌های کلاسِ CMA CMA JACQUES SAADE هستند. که در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ تحویل داده شدند.

■ عنوان بزرگترین کشتی‌های LNG از نظر اندازه به زودی به هاپاگ لوید آلمان تعلق می‌گیرد.

■ این شرکت قرارداد ۱۲ کشتی هر کدام با ظرفیت ۲۳۶۶۰ تی ای یو را با کارخانه کشتی‌سازی دوو در کره جنوبی امضا کرده است. که در سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ تحویل خواهد گرفت.

■ تا زمانی که CMA CGM قرارداد خود با CSSC را نهایی نکند. دوازده کشتی. سفارش داده شده. توسط Hapag-Lloyd. تنها مگامکس‌های مجهز به موتورهایی با قابلیت مصرف LNG هستند.

■ از طرف دیگر شرکت مرسک که دومین خط بزرگ کشتیرانی در دنیا هست از حامیان اصلی سوخت متانول است. و در حال حاضر دوازده کشتی هر کدام با ظرفیت ۱۶ هزار تی ای یو در صنایع سنگین هیوندای کره جنوبی. برای تحویل در سال های .۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ را سفارش داده است.

■ در حال حاضر کمتر از ۲ درصد از ظرفیت ناوگان فعال در صنعت کشتیرانی با سوخت ال ان جی فعالیت می‌کنند.

■ اولین کشتی فیدر با سوخت متانول متعلق به خط کشتیرانی مرسک، سال آینده وارد ناوگان حمل‌ونقل دریایی این شرکتِ دانمارکی خواهد شد.

منبع:
https://public.alphaliner.com