بسته بندی فریت بار مسافری

 در خدمات ارسال بار

بسته بندی فریت بار مسافری از جمله خدماتی است که شرکت راهبرد تجارت آسمان پارسیان در جهت رفاه حال مشتریان گرامی خود زیر نظر کادری مجرب و کاملا متخصص به انجام می رساند.
درواقع بسته بندی از اساسی ترین خدماتی است که شرکت های حمل ونقل بین المللی باید به مشتریان خود ارائه دهند.
لازم به ذکر است که در انجام این امر باید به یکسری از نکات دقت نظر داشت،
در ادامه به آنها اشاره خواهد شد تا انتها با ما همراه باشید.

بسته بندی بارهای مسافری

با توجه به اینکه هر مسافر می تواند مقدار محدودی بار را با خود حمل کند،
بسیاری از مسافران و مهاجرانی که قصد فریت بار خود را به صورت های مختلف از جمله حمل ونقل هوایی، زمینی و یا دریایی دارند نیاز دارند تا محموله خود را بسته بندی کنند.
شایان ذکر است که در این امر باید نهایت دقت به کار رود،
بسته بندی به شکلی اصولی و با بالاترین استاندارد انجام پذیرد.

دلیل این امر این است که هنگامی که مشتری بار خود را در مقصد تحویل می گیرد اطمینان خاطر حاصل کند که محموله خود را بدون هیچگونه آسیبی و یا با کمترین آسیب احتمالی دریافت خواهد کرد.

چرا بسته بندی فریت بار مهم است؟

چرا می گوییم بسته بندی فریت بار مهم است؟ شاید بسیاری از افرادی که قصد فریت بار خود را دارند درنظر داشته باشند که خودشان این کار را انجام می دهند و زمانی که محموله خود را به فرودگاه امام خمینی می برند، در مرحله اول ممکن است توسط کادر فرودگاه مورد تایید قرار نگیرد. در مرحله دوم محموله ای که بدون بسته بندی اصولی باشد تا هنگام رسیدن به مقصد ای احتمال می رود که بیشترین آسیب را ببیند و در نتیجه صاحب کالا هزینه های بالایی را متضرر خواهد شد. در اینگونه موارد شرکت های هواپیمایی هیچگونه خسارتی را متقبل نخواهند شد.

شایان ذکر است که در بسته بندی استاندارد استفاده از متریال مصرفی با کیفیت نقش حائز اهمیتی در بسته بندی بار هوایی، دریایی و زمینی دارد. از جمله این متریال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارتن
 • فوم
 • پلاستیک های حبابدار
 • تسمه و بست
 • سلفون
 • پالت چوبی
 • پالت پلاستیکی
 • ضربه گیر
 • صندوق چوبی و….

متریال مصرفی

چنانچه اگر بسته بندی به شکلی درست و اصولی انجام نشود و توسط خود مشتری صورت پذیرد ممکن است وزن حجمی بار بالا برود. در این صورت صاحب بار متحمل هزینه های اضافی خواهد شد.

نکته قابل ذکر دیگر اینکه درصورتیکه محموله، بسته بندی مناسبی نداشته باشد گمرک برخی کشورها اجازه ترخیص کالا را نخواهند داد.

کالاهای ممنوعه برای بسته بندی فریت

با توجه به اینکه محموله های بسته بندی شده در گمرک توسط ماموران بازرسی از طریق سگ های موادیاب و یا دستگاه X-RAY مورد تفتیش قرار می گیرد، بهتر است از حمل کالاهای ممنوعه پرهیز کنید. حتی الامکان سعی کنید از قرار دادن کالاهای ممنوعه در بسته بندی محموله خود استفاده نکنید تا در سالن فریت گمرک به مشکل برخورد نکنید.  از جمله کالاهای ممنوعه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اشیاء عتیقه
 • آثار هنری اصیل و تابلوهای نقاشی اصل
 • کتاب های خطی و چاپ سنگی
 • طلا، نقره، جواهرات و ارز
 • وسایلی از قبیل عطر، ادکلن، شامپو، نرم کننده، الکل، سرکه، ترشیجات و ……

بار حجمی چیست؟

بسته بندی کالاها به دو صورت انجام می پذیرد

 1. بسته بندی برای کالاهایی که دارای وزن زیادی نیستند اما به جهت فضایی که اشغال می کنند حجم زیادی را دربرمی گیرند. از جمله این کالاها می توان به مبلمان، صندلی، اسباب بازی و …. اشاره کرد . اینگونه از وسایل بعد از بسته بندی وزن حجمی غالب تری نسبت به وزن واقعی خود دارند .

روش محاسبه وزن حجمی بدین گونه می باشد: (بیشترین طول *بیشترین عرض *بیشترین ارتفاع) / 6000  

توجه داشته باشید که ابعاد براساس سانتی متر می باشند.

2. بسته بندی برای بارهایی که فضای زیادی را اشغال نمی کنند و وزن واقعی خود کالا غالب است ( البته در صورتی که به شکلی اصولی و تحت نظر متخصصین این امر بسته بندی شده باشد). وسایلی از قبیل ظروف شکستنی و کریستال، البسه و پوشاک، کتاب و ….

در بسته بندی بار هوایی ابتدا وزن بار، بر اساس وزن حجمی بار بعد از بسته بندی محاسبه می گردد و بعد از آن با وزن باسکولی بار یا به اصطلاح GROSS WEIGHT مقایسه می شود . بر طبق اینکه کدام یک وزن بیشتری دارد آن را به عنوان وزن نهایی یا همان CHARGEABLE WEIGHT برای هزینه های قابل پرداخت بارنامه درنظر می گیرند.

بسته بندی مناسب بارهای تجاری

برای بارهای تجاری و یا حتی مسافری که بعد از بسته بندی اولیه که با همان کارتن، سلفون، فوم و … انجام می پذیرد بهتر است بار پالت بندی شود. پالت بندی بدین منظور انجام میگیرد که کالاها از هرگونه آسیب احتمالی در امان باشند و با قرار گرفتن تمامی کالاها روی پالت های مشخص، دیگر امکان مفقود شدن بسته ها وجود نخواهد داشت.

نحوه قرار گرفتن کارتن ها روی یک پالت

 • کارتن ها برای قرار گرفتن روی یک پالت باید دارای سطحی صاف باشند
 • نحوه چیدمان کارتن ها باید به گونه ای باشد که از اندازه های واقعی پالت بیرون زدگی نداشته باشد
 • دور تا دور کارتن ها را باید سلفون پیچی کرد تا اطمینان حاصل شود که بر روی پالت ثابت شده اند

نحوه قرارگیری کارتن ها بر روی پالت

نکات مهم در امر بسته بندی

لازم به ذکر است که پالت ها باید به گونه ای طراحی و ساخته شوند که دارای وزنی سبک باشند .
شرکت راهبرد تجارت با ساخت پالت های چوبی و پلاستیکی سبک تلاش میکند تا اصول بسته بندی را بالاترین استاندارد روز به انجام برساند.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که کارتن های مورد استفاده در این امر نباید دارای هیچگونه فرو رفتگی، خط و خطوط اضافه، لهیدگی، پارگی و نم دار باشند . همچنین استفاده از هرگونه لیبل قدیمی و غیرقابل استفاده بر روی کارتن ها غیر مجاز می باشد.

زدن بارکد دور تا دور کارتن ها ضروری می باشد. این بارکد ها دربرگیرنده مشخصات کامل فرستنده و گیرنده کالاها می باشد.

اجناسی که قرار است درون کارتن ها قرار بگیرند باید از یک نوع باشند. بطور مثال درون یک کارتن ظروف شکستنی و یا ظریف، کارتن دیگر البسه و یا مواد غذایی و…..

در صورتی که مواد غذایی از نوع فاسد شدنی می باشند باید درون کارتن ها یک جعبه یونولیتی به همراه یخ خشک قرار داده شود تا از فساد مواد غذایی جلوگیری شود.

از اینکه تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید سپاسگزاریم.

پست های توصیه شده

یک نظر بدهید

اخرین اخبار

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید